Ozon Tedavisinin Uygulanması

1- MAJÖR OTOHEMOTERAPİ
Sistemik uygulama yöntemidir. Son 15 yılda ozon tedavilerinin en önemli yöntemi haline gelmiştir.”Ozon+kan” reaksiyonu hastanın vücudunun dışında gerçekleşmektedir. Bunun için hastadan 50-100ml kan, basıncı alınmış, steril, tek kullanımlık, ozona dayanıklı setten oluşan özel kapalı bir sisteme alınır. Bu sistem içinde hastanın kanı, ozon jenaratöründen alınan doğru dozda ozon ile zenginleştirilir. Bundan sonra hastanın ‘‘kendi kanı’’ aynı transfüzyon setinden geri verilir.

Ozonla çalışırken hijyene dikkat edilmesi yanında, özel ozona dirençli malzeme kullanmak çok önemlidir. Majör otohemoterapi, geriatride (yaşa bağlı hastalıklarda) yeniden canlanmayı sağlamak için, dolaşım bozukluklarında, enfeksiyonlarda, viral kökenli hastalıklarda, bağışıklık yetersizliğinden kaynaklanan hastalıklarda, romatizma-eklem hastalıklarında kullanılır.

2- MİNÖR OTOHEMOTERAPİ
Bu yöntemde ozona dirençli, tek kullanımlık, bir şırınga içinde, hastanın 3-5ml kanıyla karıştırılmış ozon intramüsküler (kalçadan) olarak tekrar hastaya verilir. Genelde alerjik hastalıklarda, akne tedavisinde kullanılır.

3- TORBALAMA YÖNTEMİ
Bu yöntemde ozon tedavisi uygulanacak bölüm özel ozona dayanıklı torbalar içine alınır. Lezyona göre ozon dozu ayarlanarak jeneratörden ozon verilir. Gerekli süre ozon içinde bekletilir. Bu yöntem enfekte ve iyileşmeyen yaraların tedavisinde kullanılır.

4- REKTAL OZON UYGULAMA YÖNTEMİ
Ozona dayanıklı, tek kullanımlık setlerle ozonun rektal yoldan verilmesi yöntemidir. Daha çok çocuk hastalarda, damar bozukluğu çok ileri olan yaşlı hastalarda uygulanır. Sistemik etkisi yanında ozonun lokal etkisinden de faydalanılır. Bu amaçla kolit, crohn hastalığı, proktit ve fistül tedavisinde önemli bir tedavi yöntemidir.

5- İNTRAARTİKÜLER OZON UYGULAMASI
Ozona dayanıklı özel enjektörlerle ozonun eklem içine uygulanması yöntemidir.İntraartiküler ozon enjeksiyonu kısa sürede ağrıyı dindiren, şişleri indiren,ateş düşüren ve eklem hareketliliğini artıran bir yöntemdir.En önemli endikasyonları gonartros, kireçlenme, artritler ve romatizmal hastalıklardır.

6- OZON SAUNA UYGULAMASI
Ozon sauna genelde deri hastalıklarında, selülit tedavisinde uygulanır. Aynı zamanda deri yoluyla vücuttaki toksinlerin atılımında etkilidir ve cildin yumuşamasına, gençliğini korumasına yardımcı olur.

Bir cevap yazın